2017 Annual Assembly Schedule

Printable 2017 Assembly Schedule
Schedule Final.pdf
Adobe Acrobat document [609.3 KB]
       
Wednesday Activity Who Room
7:00pm - 9:00pm KCIA Board of Directors Dinner Private Group Cascade Board Room
       
Thursday Activity Who Room
Exhibitor Tables Open from 8am-10am, 11:50am - 3pm, 4:50pm - 6pm, 7-8pm, 9:25-10pm   Lobby
Prophetic Ministry 12:30 - 2:30pm, 5:30 - 7:00pm   Washington
8am - 9am Worship Sylvia Blair and worship team Columbia Ballroom - Main
9:00 - 9:15am Welcome, Housekeeping, Announcements, Intros Wende Introduces James Autry, James serves as emcee Columbia Ballroom - Main
9:15 - 9:35am Prophetic Word Dan Dean Columbia Ballroom - Main
9:35 - 9:55am Prophetic Word Dr. James Brewton Columbia Ballroom - Main
9:55 - 10:00am Intro next speaker - announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
10am - 10:50am Keynote Patrice Tsague Columbia Ballroom - Main
10:50am - 11am Intro next speaker - announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
11:00 - 11:25 Keynote John Anderson Columbia Ballroom - Main
11:25 - 11:30 Intro next speaker - announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
11:30 - 11:55 Keynote Dr. Bruce Cook Columbia Ballroom - Main
Noon - 2 Lunch Group Columbia Ballroom - Main
12:40 Intro Lunch Keynote James Autry Columbia Ballroom - Main
12:45 - 1:30 Local Leader Keynote Vicki Norris Columbia Ballroom - Main
1:30 - 1:50pm Lunch wrap up, networking Group Columbia Ballroom - Main
2pm-2:30pm Member and Guest Meeting - Dr. Karl Bandlein Speaking Ruth Lum and Membership Committee Columbia Ballroom - Main
2:30 - 2:55pm Keynote Dr. Karl Bandlien Columbia Ballroom - Main
3-5pm Apostolic and Prophetic Calling, Gifting, Function and Teams Wende Jones, Dr. Bradshaw, Dr. Clyde Rivers, Will Meier Willamette 1
3-5pm 3rd Heaven Activation/Courtrooms of Heaven Dan Dean, Mark Henderson, Dr. Bruce Cook, Purity Munyi Jefferson
3-5pm 8th Mountain Initiative John Anderson, JoAn Risdon and 8th Mountain Team Willamette 2
3-5pm Dream Interpretation Mary Dorian and Dream Interpretation Team Washington
5pm-7pm Dinner Break Free time Local restaurants
       
Thursday Evening Activity Who Room
7pm - 7:30pm Worship/Offering Sylvia Blair and worship team Columbia Ballroom - Main
7:30pm - 7:40pm Welcome and speaker intro Wende Jones Columbia Ballroom - Main
7:40pm - 8:30pm Keynote Ford Taylor Columbia Ballroom - Main
8:30 - 8:35pm Speaker intro and announcements as needed Wende Jones Columbia Ballroom - Main
8:35 - 9:25pm Keynote Dr. Clyde Rivers Columbia Ballroom - Main
9:25 - 9:30 pm Close Session Wende Jones Columbia Ballroom - Main
       
Friday Activity Who Room
Exhibitor Tables Open from 8am-10am, 11:50am - 3pm, 4:50pm - 6pm, 7-8pm, 9:25-10pm   Lobby
Prophetic Ministry 12:30 - 2:30pm, 5:30 - 7:00pm   Washington
7:00am KCIA Advisory Council Breakfast Private Group Willamette 1
8am - 9am Worship Worship team Columbia Ballroom - Main
9:00 - 9:30am Welcome and Board Introductions James Autry, John Anderson Columbia Ballroom - Main
9:30 - 9:50 Prophetic words from KCIA members James Autry Columbia Ballroom - Main
9:50 - 10am Speaker intro and announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
10am - 10:50am Keynote Dave Hodgson Columbia Ballroom - Main
10:50am - 11am Intro next speaker - announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
11:00 - 11:25 Keynote Dr. Doug Atha Columbia Ballroom - Main
11:25 - 11:30 Intro next speaker - announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
11:30 - 11:55 Keynote Wende Jones Columbia Ballroom - Main
Noon - 2 Lunch Group Columbia Ballroom - Main
12:40 Intro Lunch Keynote James Autry Columbia Ballroom - Main
12:45 - 1:30 Local Leader Keynote Ramona Mathany Columbia Ballroom - Main
1:30 - 1:50pm Lunch wrap up, networking Group Columbia Ballroom - Main
2pm-3pm Commission Meetings Science, Health and Tech - Dr. Gary Sorensen, Dr. Karl Bandlien and Dr. Stan Jeffery Willamette 1
2pm - 3pm Commission Meetings Education - Dr. Doug Atha Willamette 2
2pm - 3pm Commission Meetings Business - Dr. Bill Manduca Jefferson
3-5pm Apostolic and Prophetic Calling, Gifting, Function and Teams Wende Jones, Dr. Bradshaw, Dr. Clyde Rivers, Will Meier Willamette 1
3-5pm 3rd Heaven Activation/Courtrooms of Heaven Dan Dean, Mark Henderson, Dr. Bruce Cook, Purity Munyi Jefferson
3-5pm 8th Mountain Initiative John Anderson, JoAn Risdon and 8th Mountain Team Willamette 2
3-5pm Dream Interpretation Mary Dorian and Dream Interpretation Team Washington
5pm-7pm Dinner Break Free time Local Restaurants
       
Friday Evening Activity Who Room
7pm - 7:30pm Worship / Offering Sylvia Blair and worship team Columbia Ballroom - Main
7:30pm - 7:40pm Welcome and speaker intro Wende Jones Columbia Ballroom - Main
7:40pm - 8:30pm Keynote Dr. Gordon Bradshaw Columbia Ballroom - Main
8:30 - 8:35pm Speaker intro and announcements as needed Wende Jones Columbia Ballroom - Main
8:35 - 9:25pm Keynote Dr. Glories Powell Columbia Ballroom - Main
9:25 - 9:30pm Close Session Wende Jones Columbia Ballroom - Main
       
Saturday Activity Who Room
Exhibitor Tables Open from 8am-10am, 11:50am - 3pm, 4:50pm - 6pm, 7-8pm, 9:25-10pm   Lobby
Prophetic Ministry 12:30 - 2:30pm, 5:30 - 7:00pm   Washington
8am - 9am Worship Worship team Columbia Ballroom - Main
9:00 - 9:50am Welcome and Commissioning Service James Autry, Dr. Bruce Cook Columbia Ballroom - Main
9:50 - 10am Speaker intro and announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
10am - 10:50am Keynote Dr. A.L. (Papa) Gill Columbia Ballroom - Main
10:50am - 11am Intro next speaker - announcements as needed James Autry Columbia Ballroom - Main
11:00 - 11:50 Keynote Carlton Reed Columbia Ballroom - Main
Noon - 2 Lunch Group Columbia Ballroom - Main
12:40 - 12:45 PM Intro Lunch Keynote James Autry Columbia Ballroom - Main
12:45 - 1:30 Local Leader Keynote Dr. Stephen Holt Columbia Ballroom - Main
1:30 - 1:40 Lunch Sponsor John Lee - Sales Xceleration Columbia Ballroom - Main
1:40 - 1:50pm Lunch wrap up, networking Group Columbia Ballroom - Main
2pm-3pm Commission Meetings Social Transformation - Dr. James Brewton Willamette 1
2pm - 3pm Commission Meetings Family - Sally and Randy Patterson Willamette 2
3-5pm Apostolic and Prophetic Calling, Gifting, Function and Teams Wende Jones, Dr. Bradshaw, Dr. Clyde Rivers, Will Meier Willamette 1
3-5pm 3rd Heaven Activation/Courtrooms of Heaven Dan Dean, Mark Henderson, Dr. Bruce Cook, Purity Munyi Jefferson
3-5pm 8th Mountain Initiative John Anderson, JoAn Risdon and 8th Mountain Team Willamette 2
3-5pm Dream Interpretation Mary Dorian and Dream Interpretation team Washington
5pm-7pm Dinner Break Free time Local Restaurants
       
Saturday Evening Activity Who Room
7pm - 7:30pm Worship / Offering Sylvia Blair and worship team Columbia Ballroom - Main
7:30pm - 7:40pm Welcome and speaker intro Wende Jones Columbia Ballroom - Main
7:40pm - 8:30pm Keynote Charlie Fisher Columbia Ballroom - Main
8:30 - 8:35pm Speaker intro and announcements as needed Wende Jones Columbia Ballroom - Main
8:35 - 9:25pm Keynote Dr. Sharon Billins Columbia Ballroom - Main
9:25 - 9:30pm Close Session Wende Jones Columbia Ballroom - Main